Results

Sunday, 3rd March 2019

Derwent
at Charm Park, North Yorkshire

Going: Good, Good to Firm in places becoming Good

12:30 Hunt Members

3m 12st (2 runners)

Full result Watch replay
1 Frangeliko (GB) 1/2F Joe Wright
2 Rockmount Rocker (IRE) 6/4 T. Strawson
Time 7mins 55.0s
Distances hd
Winning Trainer Guy Brewer
Winning Owner Mr C. F. Beal

13:05 Restricted

3m 12st (5 runners)

Full result Watch replay
1 Sommervieu (FR) 4/6F P. Armson
2 Monsun Storm (IRE) 2/1 J. Dawson
3 Captain Bizarro (IRE) 11/2 Miss C. Crane
Time 6mins 32.6s
Distances ½, runin
Winning Trainer Simon Robinson
Winning Owner Mr Milson Robinson

13:40 Conditions 9yo&up

3m 12st (7 runners)

Full result Watch replay
1 Kings Lodge (GB) 7/4F W. Easterby
2 Harris (IRE) 8/1 Miss Holly Thomson
3 Tom Horn (IRE) 8/1 Miss C. G. Richardson
Time 6mins 33.6s
Distances 7, 8
Winning Trainer William Easterby
Winning Owner Mrs Sarah Easterby

14:15 The Timico Mixed Open Race

3m 11st7lbs (5 runners)

Full result Watch replay
1 Petrou (IRE) 8/11F W. Thirlby
2 Monsieur Jourdain (IRE) 5/4 W. Easterby
3 Carlos Gardel (GB) 14/1 J. Dawson
Time 6mins 25.4s
Distances 10, 20
Winning Trainer Kirsty Smith
Winning Owner Mr Tim Thirlby

14:50 Conditions

2m5f 12st (3 runners)

Full result Watch replay
1 Royal Chant (IRE) evensF J. Dawson
2 Shantou Prince (IRE) 11/10 C. Furness
3 Badbad Leroy Brown (GB) 11/2 P. Armson
Time 5mins 17.9s
Distances ½, 1½
Winning Trainer Cherry Coward
Winning Owner Mrs E. Page

15:25 Open Maiden (Div 1)

3m 12st (2 runners)

Full result Watch replay
1 Mr Muldoon (IRE) 1/4F Joe Wright
2 Crazy Croft (GB) 9/4 J. Dawson
Time 7mins 18.5s
Distances 7
Winning Trainer Joseph O'Shea
Winning Owner The Gold And Silver Club (Miss J. Davis-King)

16:00 Open Maiden (Div 2)

3m 12st (5 runners)

Full result Watch replay
1 Alburn (GB) 11/4 P. Armson
2 Hafajay (GB) 5/6F J. Jordan
3 One For Silky (IRE) 6/1 Miss C. Crane
Time 7mins 04.6s
Distances ¾, 6
Winning Trainer Richard Armson
Winning Owner Mr R. J. Armson

Distances and Going supplied by M.Harris.