Results

Sunday, 17th March 2019

Oakley
at Brafield-On-The-Green, Northamptonshire

Going: Good to Soft

13:00 Hunt Members

3m 12st (5 runners)

Full result Watch replay
1 Hellorboston (IRE) 5/4F J. Brace
2 Midnight Monkey (GB) 2/1 J. Jeavons
3 Done A Runner (IRE) 2/1 D. Peters
Time 6mins 34.0s
Distances ¾, 30
Winning Trainer Graham Tawell
Winning Owner Mr G. G. Tawell

13:35 Open Maiden (Div 1)

3m 12st (9 runners)

Full result Watch replay
1 Ericsbar (IRE) 3/1 E. Glassonbury
2 How To Get Away (IRE) 7/2 D. Peters
3 Ted Thistle (IRE) 5/1 W. Aprahamian
Time 6mins 33.7s
Distances 3, 15
Winning Trainer Joshua Guerriero
Winning Owner Mr Dominic Curran

14:10 Open Maiden (Div 2)

3m 12st (14 runners)

Full result Watch replay
1 Rebel Dawn Rising (IRE) 8/1 D. Peters
2 Chosen Tribe (IRE) 3/1 T. McClorey
3 Occupied (IRE) 7/4F A. Barlow
Time 6mins 35.3s
Distances 11, 2
Winning Trainer David Kemp
Winning Owner Mr David Kemp & Ms Imogen Kemp

15:00 Ladies Open

3m 11st (5 runners)

Full result Watch replay
1 Diamond King (IRE) 7/4 Miss J. Banks
2 Blue Mountain Boy (IRE) 6/4F Miss G. Andrews
3 Storm Lantern (GB) 9/2 Miss J. Harbison
Time 6mins 31.4s
Distances 19, ½
Winning Trainer Martin Weston
Winning Owner Mrs C. Banks

15:35 Mens Open

3m 12st5lbs (4 runners)

Full result Watch replay
1 Black Valentine (IRE) 7/2 W. Thirlby
2 Thetalkinghorse (IRE) 2/5F T. McClorey
3 Aunty Joan (GB) 7/1 J. Martin
Time 6mins 34.6s
Distances 20, 6
Winning Trainer Kirsty Smith
Winning Owner Mr P. A. Bennett

16:10 Confined

3m 12st (6 runners)

Full result Watch replay
1 Samarnni (GB) 9/4 Miss G. Andrews
2 Gunmoney (IRE) 5/1 J. Russell
3 Ancient Empire (IRE) 20/1 J. Martin
Time 6mins 30.5s
Distances 1¼, 15
Winning Trainer Tom Ellis
Winning Owner Mr T. A. Bourne

16:45 Conditions

3m 12st (7 runners)

Full result Watch replay
1 Summer Sounds (IRE) 4/7F Luke Scott
2 Maguires Bridge (IRE) 6/1 T. Broughton
3 After Hours (IRE) 20/1 J. Brace
Time 6mins 37.0s
Distances 12, 20
Winning Trainer Francesca Nimmo
Winning Owner The Jackson-Stops & Fisher Partnership(Mrs J. Jackson-Stops)

17:20 Restricted

3m 12st (9 runners)

Full result Watch replay
1 King of The Clothe (IRE) 5/2 Miss G. Andrews
2 Monbeg Oscar (IRE) 4/6F Alex Edwards
3 Teeton Turnip (GB) 6/1 Jack Andrews
Time 6mins 35.0s
Distances 2, 20
Winning Trainer Tom Ellis
Winning Owner The Oak Partnership (Mr G. Sim)

Distances and Going supplied by M.Harris.