Results

Sunday, 7th April 2019

Pytchley
at Guilsborough

Going: Good

14:00 Hunt Members

3m 12st (4 runners)

Full result Watch replay
1 Spanish Fleet (GB) 12/1 A. Wright
1 Gunmoney (IRE) 5/2 J. Russell
3 Bertie's Desire (GB) 8/1 W. Thirlby
Time 6mins 39.0s
Distances runin
Winning Trainer Elisabeth Collins
Winning Owner Mr A. K. Collins

14:35 Open Maiden 45&6yo

3m 12st (6 runners)

Full result Watch replay
1 Whateva Next (IRE) 3/1 James King
2 Teeton Surprise (GB) 5/2 Jack Andrews
3 Go Go Geronimo (GB) 7/4F T. Chatfeild-Roberts
Time 6mins 39.0s
Distances 2, 4
Winning Trainer Francesca Nimmo
Winning Owner Francesca Nimmo & Charlie Poste

15:10 Open Maiden

3m 12st (6 runners)

Full result Watch replay
1 Pelegrine Falcon (IRE) 2/1 Jack Andrews
2 Prince of Thieves (IRE) 14/1 M. Chenery
Time 6mins 39.0s
Distances 15
Winning Trainer Stuart Morris
Winning Owner Mr Christopher Latilla-Campbell & Ms Elizabeth Edwards

15:45 Restricted

3m 12st (9 runners)

Full result Watch replay
1 Law of Gold (IRE) 4/7F D. Peters
2 Alburn (GB) 6/1 P. Armson
3 Almost There (IRE) 3/1 A. Wright
Time 6mins 35.0s
Distances 10, 6
Winning Trainer David Kemp
Winning Owner Mr David Kemp & Ms Imogen Kemp

16:20 Mixed Open

3m 11st7lbs (7 runners)

Full result Watch replay
1 Black Valentine (IRE) 5/4F W. Thirlby
2 Midnight King (GB) 20/1 Jack Andrews
3 Burtredgipandgump (IRE) 12/1 A. Wright
Time 6mins 30.0s
Distances ½, 2
Winning Trainer Kirsty Smith
Winning Owner Mr P. A. Bennett

16:55 PPORA Club Members Conditions

3m 12st (6 runners)

Full result Watch replay
1 Dido (GB) 5/1 D. Peters
2 Flicka's Witness (IRE) 9/1 W. Thirlby
Time 6mins 26.0s
Distances 1½fncs
Winning Trainer Dale Peters
Winning Owner Mr Bob Fox

17:30 Conditions Race 8yo&up

3m 12st (8 runners)

Full result Watch replay
1 According To Dan (IRE) 14/1 Jack Andrews
2 After Hours (IRE) 7/2 J. Brace
3 Dusk Till Dawn (IRE) 4/1 J. Martin
Time 6mins 33.0s
Distances ½, 16
Winning Trainer Stuart Morris
Winning Owner Mr S. Bazeley

Distances and Going supplied by M.Harris.