Results

Saturday, 7th March 2020

Suffolk (supported by the PPORA)
at Ampton, Suffolk

Going: Soft, Good to Soft in places

13:00 Ten Years & Over Conditions 9yo&up

3m 12st (11 runners)

Full result Watch replay
1 Generous Ransom (IRE) 4/1 Jack Andrews
2 Gunmoney (IRE) 6/1 J. Russell
3 Kashmir Peak (IRE) 2/1F D. Cherriman
Time 6mins 27.0s
Distances 1¼, 2¾
Winning Trainer David Phelan
Winning Owner The Huntin, Shootin, Fishin Partnership (Mr B. Homewood)

13:35 Intermediate

3m 12st (9 runners)

Full result Watch replay
1 Huntsmans Jog (IRE) 5/4F L. Harrison
2 Benefaktor (IRE) 6/4 Miss G. Andrews
3 Normofthenorth (IRE) 4/1 Charlie Marshall
Time 6mins 27.0s
Distances 1, 2
Winning Trainer Don Cantillon
Winning Owner Mr Don Cantillon

14:05 Skinner's Ladies Open

3m 11st (8 runners)

Full result Watch replay
1 Changeofluck (IRE) 9/4 Miss I. Marshall
2 Darius des Bois (FR) 3/1 Miss F. M. Flinton
3 Sa Kaldoun (FR) 14/1 Miss A. Peck
Time 6mins 26.0s
Distances 2¼, 10
Winning Trainer Alan Hill
Winning Owner Mrs Heather Munn, Mrs Diana Clark & Mr Alan Hill

14:35 Mens Open

3m 12st (5 runners)

Full result Watch replay
1 Tullys Touch (IRE) 1/2F Jack Andrews
2 Llancillo Lord (IRE) 5/1 Tommie O'Brien
3 Steeles Terrace (IRE) 5/2 A. Chadwick
Time 6mins 48.0s
Distances 6, ¾
Winning Trainer John Ibbott
Winning Owner Miss Christina Blockley

15:05 PPORA Club Members Novice Rider Conditions 6yo&up

3m 12st (7 runners)

Full result Watch replay
1 Knight Bachelor (GB) 7/4F Miss H. Cranfield
2 Fox Valley (IRE) 6/1 Miss Natalya Irvine
3 After Aspen (IRE) 7/2 Luke Scott
Time 6mins 40.0s
Distances 2, 12
Winning Trainer Alan Hill
Winning Owner The Cranfield Family (Mr R. Cranfield)

15:35 Open Maiden (Div 1)

3m 12st (7 runners)

Full result Watch replay
1 Man of Means (IRE) 4/6F Jack Andrews
2 Urban Waltz (IRE) 5/1 S. Lee
3 Bit of A Legend (GB) 8/1 W. Hickman
Time 6mins 49.0s
Distances 10, 30
Winning Trainer Tom Ellis
Winning Owner Mr T. Ellis

16:05 Open Maiden (Div 2)

3m 12st (8 runners)

Full result Watch replay
1 Direct Flight (IRE) 3/1 Jack Andrews
2 Lough Derg Sunrise (IRE) 4/1 S. Lee
3 Tous En Coeur (FR) 6/1 H. E. Homer
Time 6mins 49.0s
Distances 2, 1¼
Winning Trainer Nigel Padfield
Winning Owner Mr N. W. Padfield

16:35 Hunt Members

3m 12st (5 runners)

Full result Watch replay
1 Somme Boy (FR) 6/1 S. Lee
2 Midnight Cowboy (GB) 4/6F R. Stearn
3 Namako (FR) 2/1 Miss Georgie Benson
Time 6mins 42.0s
Distances 2, 8
Winning Trainer Ruth Pennock
Winning Owner Mrs Ruth Pennock

Distances and Going supplied by M.Harris.