Results

Sunday, 13th December 2020

Barbury International Racing Club
at Barbury Racecourse, Wiltshire

Going: Good, Good to Soft in places becoming Good to Soft, Soft in places

10:20 Flat Race (Div 1) 4&5yo

2m 11st12lbs (12 runners)

Full result Watch replay
1 Autumn Equinox (IRE) evensF Alex Edwards
2 Rose Above It (IRE) 20/1 D. Prichard
3 Hinterleitenweg (IRE) 50/1 M. Hampton
Time 4mins 19.2s
Distances 1, 1½
Winning Trainer Melanie Rowley
Winning Owner The Allsorts Group (Mr P. Rowley)

10:50 Flat Race (Div 2) 4&5yo

2m 11st12lbs (14 runners)

Full result Watch replay
1 He's A Knowall (IRE) evensF Alex Edwards
2 Fountains Chief (GB) 5/1 W. Biddick
3 Storm Ciara (IRE) 4/1 Z. Baker
Time 4mins 09.6s
Distances 15, 2¾
Winning Trainer Melanie Rowley
Winning Owner P Rowley,B Barrett,J Turner,C Mellard,D Cope & S Sharratt

11:20 Maiden 4&5yo

2m4f 12st (11 runners)

Full result Watch replay
1 Salt of The Earth (IRE) 4/1 W. Biddick
2 Foxinthebox (IRE) 4/1 James King
3 Twig (GB) 5/1 M. Hampton
Time 5mins 05.6s
Distances 2½, 18
Winning Trainer Alan Hill
Winning Owner Mr&MrsC.Harris,Mr&MrsD.Baxter,D&L.Hannon,S.Kemble&K.Meehan

11:50 Jockey Club Maiden for Mares & Fillies (Div 1)

2m4f 11st7lbs (9 runners)

Full result Watch replay
1 Ingeborg Zilling (IRE) 1/2F Z. Baker
2 Kates Lane (IRE) 3/1 P. York
3 Bees And Honey (GB) 3/1 Tommie O'Brien
Time 5mins 19.0s
Distances 5, hd
Winning Trainer Tom Ellis
Winning Owner Mr A. Hodge & Mrs I. Hodge

12:20 Jockey Club Maiden for Mares & Fillies (Div 2)

2m4f 11st7lbs (9 runners)

Full result Watch replay
1 So Socksy (FR) 2/1 D. Andrews
2 Glimpse of Gladys (GB) 50/1 I. Buncle
3 Diva du Maquis (FR) 25/1 Ned Fox
Time 5mins 15.4s
Distances 18, 1
Winning Trainer Ben Clarke
Winning Owner Mr Adrian Paterson

12:50 Mixed Open

3m 11st7lbs (11 runners)

Full result Watch replay
1 Marcle Ridge (IRE) 10/1 Miss Hannah Lewis
2 Tuff Nano (IRE) 14/1 Robert Hawker
3 The Dellercheckout (IRE) 5/2 Miss I. Robinson
Time 6mins 19.9s
Distances 11, 3
Winning Trainer Sam Jukes
Winning Owner Mr C. J. Bennett

13:20 PPORA Club Members Conditions (Level 2) Novice Riders (Div 1)

3m 12st (11 runners)

Full result Watch replay
1 Fifty Shades (IRE) 3/1J D. Ellis
2 Azure Fly (IRE) 4/1 M. Osborne
3 Cheltenham Mati (FR) 5/1 J. Ward
Time 6mins 32.5s
Distances 4, 1¼
Winning Trainer Nicholas Williams
Winning Owner Mr Richard Prince

13:50 PPORA Club Members Conditions (Level 2) Novice Riders (Div 2)

3m 12st (12 runners)

Full result Watch replay
1 Diplomate Sivola (FR) 6/4J B. Sutton
2 Barney Dwan (IRE) 6/4J Miss Georgie Benson
3 Minella Friend (IRE) 14/1 B. A. Chatterton
Time 6mins 32.3s
Distances 7, 3
Winning Trainer Alan Hill
Winning Owner Mr N. Sutton

14:20 Maiden (Div 1) 6yo&up

3m 12st (17 runners)

Full result Watch replay
1 Ifyoucanseemenow (IRE) 12/1 N. Phillips
2 I'm Wiser Now (IRE) 4/5F Miss Hannah Lewis
3 Eastern Promises (GB) 25/1 M. McIntyre
Time 6mins 36.8s
Distances 1¾, 1½
Winning Trainer Elizabeth Brown
Winning Owner The Kilkenny Racing Partnership (Mr N. Phillips)

14:50 Maiden (Div 2) 6yo&up

3m 12st (9 runners)

Full result Watch replay
1 Dawnie Boy (IRE) evensF B. Gibbs
2 Vamanos (IRE) 3/1 James King
3 College Field (GB) 33/1 Miss L. Jenkins
Time 6mins 35.0s
Distances 25, 12
Winning Trainer Bradley Gibbs
Winning Owner Mr Julian Sherriff

Distances and Going supplied by M.Harris.

Sunday, 13th December 2020

Ratcheugh Racing Club
at Alnwick, Northumberland

Going: Soft

11:30 NPPA Conditions (Level 3)

3m 12st (10 runners)

Full result Watch replay
1 Senor Lombardy (IRE) 5/2 Lyall Hodgins
2 Roderick Random (GB) 6/4F Miss C. Dun
3 Rio des Echanault (FR) 2/1 N. Orpwood
Time 6mins 56.6s
Distances 10, 2
Winning Trainer Brian Harding
Winning Owner Mr R. P. Gilbert

12:00 Ladies Open

3m 11st (6 runners)

Full result Watch replay
1 Red Indian (GB) 1/4F Miss A. Stevens
2 Killer Crow (IRE) 11/4 Miss C. Dun
3 Midnight Request (GB) 7/1 Miss A. Waugh
Time 6mins 44.1s
Distances 15, 14
Winning Trainer Kelly Morgan
Winning Owner Sir Johnny Weatherby

12:30 Mens Open 12st5lb

3m 12st5lbs (10 runners)

Full result Watch replay
1 Vinnie Lewis (IRE) 5/2 G. Chatterton
2 Monbeg Chit Chat (GB) 5/1 C. Furness
3 Teddy Tee (IRE) 2/1 Lyall Hodgins
Time 6mins 43.6s
Distances 25, 7
Winning Trainer Chris Bealby
Winning Owner The Vinnie Lewis Partnership (Mr M. Chatterton)

13:00 Conditions (Level 3) 5yo&up

3m 12st (7 runners)

Full result Watch replay
1 African Belle (GB) 5/1 F. Timmis
2 Mr Pepperpot (GB) 9/4 J. Dawson
3 Cousin Pascal (FR) 4/6F Huw Edwards
Time 6mins 58.0s
Distances 3, 10
Winning Trainer Ray Owen
Winning Owner Mrs B. C. Jones-Owen

13:30 Maiden (Div 1)

3m 12st (13 runners)

Full result Watch replay
1 For Fitz Sake (IRE) 3/1 W. Easterby
2 Okey Dokey (IRE) 16/1 Miss L. Brown
3 Highland Island (GB) 25/1 R. Wilson
Time 6mins 53.4s
Distances 7, 1½
Winning Trainer Harriet Dickin
Winning Owner The Cahill Fitzgerald Partnership (Mr M. Fitzgerald)

14:00 Maiden (Div 2)

3m 12st (12 runners)

Full result Watch replay
1 The Wise Traveller (IRE) evensF J. Teal
2 Fitz In (IRE) 2/1 W. Easterby
3 No Filter (GB) 3/1 N. Orpwood
Time 6mins 53.6s
Distances 1¼, 6
Winning Trainer Jack Teal
Winning Owner Mr Jack Teal

14:30 Restricted

3m 12st (7 runners)

Full result Watch replay
1 Dream Over (IRE) 0/0 N. Orpwood
2 Matthew Man (GB) 0/0 C. Alexander
3 Solstice Twilight (GB) 0/0 Lyall Hodgins
Time 7mins 00.4s
Distances 5, 12
Winning Trainer Jessica Mckie
Winning Owner Mrs Ian McKie

Distances and Going supplied by M.Harris.