Results

Sunday, 13th January 2019

The North Cornwall Hunt
at Wadebridge, Cornwall

Going: Good, Good to Soft in places

11:30 Hunt Members

3m 12st (4 runners)

Full result Watch replay
1 My King (FR) 1/2F K. Buckley
2 Mr Michanda (IRE) 9/4 Miss K. James-Thomas
3 Starweld (GB) 9/1 P. John
Time 6mins 18.0s
Distances ¾, 30
Winning Trainer Joe Tickle
Winning Owner Mr Paul Mann, Mr Paul Emmins & Miss D. Kenealy

12:05 Club Members for Novice Riders

3m 12st (6 runners)

Full result Watch replay
1 Chosen Lucky (IRE) 8/11F L. Harrison
2 Victory Mill (IRE) 4/1 Luca Morgan
3 Earthmoves (FR) 5/2 M. Osborne
Time 6mins 04.0s
Distances hd, 10
Winning Trainer Dean Summersby
Winning Owner The Little Acres Racing Club (Mr D. Summersby)

12:40 The Skinner's Pet Food Ladies Open Race

11st (3 runners)

Full result Watch replay
1 The Last But One (IRE) 1/3F Mrs J. Supple
2 Captain Sharpe (GB) 10/1 Miss C. Hawker
3 Prince Mahler (IRE) 9/4 Miss C. Emsley
Time 6mins 07.0s
Distances 15, 2¼
Winning Trainer Thomas Malone
Winning Owner Mr Tom Malone

13:15 Restricted

3m 12st (11 runners)

Full result Watch replay
1 Bridge of Spies (IRE) 2/1J N. Lawton
2 Acadian (FR) 2/1J L. Drowne
3 Dragon de La Tour (FR) 3/1 D. Prichard
Time 6mins 06.0s
Distances hd, 7
Winning Trainer George Beilby
Winning Owner Mr George Beilby

13:50 Mens Open

3m 12st (6 runners)

Full result Watch replay
1 Honest Deed (IRE) 7/4 D. Edwards
2 Navanman (IRE) 4/5F B. Carver
3 Kernel Victor (GB) 6/1 W. Biddick
Time 6mins 08.0s
Distances 1, 10
Winning Trainer Dean Summersby
Winning Owner Mrs E. Summersby,Mr N. Banks, Mr T. Hughes & Mrs B. Fuller

14:25 Intermediate

3m 12st (6 runners)

Full result Watch replay
1 Raddon Top (IRE) 10/11F B. Carver
2 Native Gamut (IRE) 12/1 Miss Heidi Lewis
3 Druid Spitfire (GB) 8/1 T. Chanin
Time 6mins 14.0s
Distances 7, 12
Winning Trainer Leslie Jefford
Winning Owner Mrs S. M. Trump

15:00 Open Maiden (Div 1)

3m 12st (10 runners)

Full result Watch replay
1 Mujadel (FR) 9/4 M. Hampton
2 Deise Gold (IRE) 2/1F J. Bament
3 Mountain Las (IRE) 5/1 B. R. Jones
Time 6mins 15.0s
Distances hd, 12
Winning Trainer Teresa Clark
Winning Owner Mr R. Barrow

15:35 Open Maiden (Div 2)

3m 12st (10 runners)

Full result Watch replay
1 Goldbury (IRE) 25/1 Miss N. Parker
2 Cloudy Music (IRE) 7/4 D. Edwards
3 Rare Oul Times (IRE) 25/1 J. Newman
Time 6mins 19.0s
Distances 3, 12
Winning Trainer Tracy Parker
Winning Owner Mrs Tracy Parker

Distances and Going supplied by M.Harris.