Results

Sunday, 15th March 2020

Dart Vale & Haldon Harriers
at Buckfastleigh, Devon

Going: Heavy

12:00 Hunt Members

3m 12st (5 runners)

Full result Watch replay
1 Ragged Dream (FR) 7/1 Tamby Welch
2 Skylander (IRE) 11/4 Miss A. Hylands
3 Tarrytown (FR) 9/2 T. Dixon
Time 7mins 23.0s
Distances ½, 1
Winning Trainer Hannah Welch
Winning Owner Miss H. Welch

12:35 Open Maiden

3m 12st (12 runners)

Full result Watch replay
1 Stevan Steel (IRE) 9/4F D. Edwards
2 Gunner Vic (GB) 10/1 J. Bament
3 Clever des Assence (FR) 3/1 Miss N. Parker
Time 7mins 11.0s
Distances 15, hd
Winning Trainer Janet Ackner
Winning Owner Mrs Janet Ackner & Mr John Spall

13:10 Mens Open

3m 12st (6 runners)

Full result Watch replay
1 Navanman (IRE) 6/4F D. Edwards
2 Big Georgie (IRE) 7/1 J. Ridley
3 Fishy Story (GB) 2/1 D. Andrews
Time 7mins 03.0s
Distances 70, 15
Winning Trainer John Heard
Winning Owner MrJ&MrsSHeardMrMHeardMrsJTrevarthenMr&MrsPCareMr&MrsDHooper

13:45 Exeter Racecourse Intermediate

3m 12st (10 runners)

Full result Watch replay
1 The Galloping Bear (GB) 5/2 D. Andrews
2 Nickelsonthedime (IRE) 4/5F J. Newman
3 Norman Conquest (GB) 20/1 T. Chanin
Time 7mins 06.0s
Distances 15, 2½
Winning Trainer Ben Clarke
Winning Owner Mr Adrian Paterson

14:20 Skinner's Ladies Open

3m 11st (6 runners)

Full result Watch replay
1 Master Baker (GB) evensF Mrs J. Supple
2 Dicky Bob (GB) 3/1 Miss M. Wonnacott
3 Wind Tor (GB) 3/1 Miss C. Emsley
Time 7mins 14.0s
Distances 2½, 25
Winning Trainer Lisa Jefford
Winning Owner Mrs J. McCullough

14:55 Novice Rider Conditions

3m 12st (5 runners)

Full result Watch replay
1 Millanisi Boy (GB) 4/6F Fergus Gillard
2 Raddon Top (IRE) 2/1 C. Houlihan
3 Athreeothree (IRE) 8/1 Miss T. Eyston
Time 7mins 21.0s
Distances 3, 10
Winning Trainer Neil McLean
Winning Owner Mrs Kayley Woollacott

15:30 Flat race (Div 1) 4&5yo

2m 11st12lbs (8 runners)

Full result Watch replay
1 Sun Rising Hill (IRE) 3/1 Miss A. Stevens
2 Fevertre (IRE) 4/1 D. Edwards
3 Salvino (IRE) 10/1 D. Andrews
Time 4mins 27.0s
Distances 10, 4
Winning Trainer Francesca Nimmo
Winning Owner The Walnut Hill Partnership (Miss B. Gatehouse)

16:05 Flat race (Div 2) 4&5yo

2m 11st12lbs (7 runners)

Full result Watch replay
1 Sandaroc (GB) 5/2 Fergus Gillard
2 Charlottes Way (IRE) 2/1F D. Mansell
3 Red Cap (IRE) 3/1 T. Chanin
Time 4mins 43.0s
Distances 4, 4
Winning Trainer Gerard Supple
Winning Owner Mr G. D. Supple

Distances and Going supplied by M.Harris.